Kolekcja strojów

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

ZOBACZ AKTUALNE WIADOMOŚCI PBKZ

Polskie Bractwo Kopaczy Złota

ma swoją siedzibę w Złotoryi - Stolicy Polskiego Złota 

jest organizacją typu "non profit" działającą na rzecz promocji miasta, powiatu, regionu, a także Polski jako miejsca niezwykle atrakcyjnego pod względem turystycznym oraz popularyzacji "płukania złota", jako formy czynnego rodzinnego wypoczynku w środowisku naturalnym. Członkiem Polskiego Bractwa Kopaczy Złota może zostać każda osoba zaangażowana w działalność na rzecz budowy "małych Ojczyzn", osoba zacna, której leży na sercu dobro regionu oraz kraju.

zlotoryjaherb

 
MS 2011 0005AIPBKZ jest jedynym w kraju organizatorem imprez rekreacyjnych związanych z "płukaniem złota" (pokazy, puchary, mistrzostwa regionalne, międzynarodowe mistrzostwa Polski, mistrzostwa Europy i świata). Do chwili obecnej odbyło się siedemnaście edycji szeroko propagowanych w mediach Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota, w których brało udział kilkuset zawodników z wielu krajów europejskich, Australii i USA. Mistrzostwa wraz z imprezami towarzyszącymi ("Złoty Tydzień") rokrocznie oglądała wielotysięczna publiczność, a relacje z nich (min. pierwsza w Polsce relacja telewizyjna przesłana za pomocą światłowodu) przekazywane były przez większość liczących się w kraju mediów od lokalnych do ogólnopolskich. PBKZ jest członkiem światowej federacji (World Goldpanning Association) z siedzibą w Wielkiej Brytanii.


Światowa federacja skupiająca blisko 25 krajów członkowskich reprezentujących wszystkie kontynenty odpowiedzialna jest za koordynację mistrzostw narodowych, Europy i świata.
Mimo krótkiego stażu Polski reprezentowanej przez PBKZ w strukturach federacji (od 1994 r.) podczas zjazdu WGA w Kanadzie (1996 r.) powierzono Bractwu organizację Mistrzostw Świata w 2000 r. Członkowie WGA po rozpatrzeniu wniosków stowarzyszeń z Australii, Japonii, Polski i Szwajcarii zadecydowali o lokalizacji mistrzostw w Polsce uznając wysoki - profesjonalny poziom organizowanych do tej pory mistrzostw Polski, a także uwzględniając ich oryginalny średniowieczny charakter wyróżniający je wśród pozostałych mistrzostw narodowych. Kolejną istotną cechą polskich mistrzostw jest wypracowana przez Bractwo koncepcja ich współistnienia z wieloma atrakcjami przygotowywanymi dla zawodników i publiczności w ramach imprez towarzyszących (w roku 2003 były to koncerty min. T. Love, Myslovitz, Kwiaty (pełny cover The Wall Pink Floyd). Ważnym potwierdzeniem jakości i rangi realizowanych przez PBKZ przedsięwzięć było przyznanie stowarzyszeniu w 1996 r. przez UKFiT nagrody "Przebiśnieg'95"za "kształtowanie nowoczesnej oferty turystycznej w Polsce". Również tygodnik "Wprost" uznał mistrzostwa w płukaniu złota za "najlepszą ofertę turystyczną Europy środkowo-wschodniej".

Zorganizowane przez nas Mistrzostwa Świata w roku 2000 zakończyły się wielkim sukcesem promocyjnym miasta, regionu i Polski. Uczestniczyła w nich rekordowa liczba zawodników (blisko 600, reprezentujących państwa wszystkich kontynentów), publiczności i dziennikarzy. Mistrzostw na taką skalę nie pamięta ponad 25-letnia historia ich organizacji. Dzięki tak pozytywnej opinii z powodzeniem rozpoczęliśmy wstępne rozmowy z federacją na temat kolejnej edycji mistrzostw świata w Polsce.
W 2001 roku reprezentacja Polski uczestniczyła w mistrzostwach świata w Australii - skąd przywieźliśmy dwa złote medale, w 2002 w Japonii wywalczyliśmy złoty medal w kategorii amatorów, a w roku 2003 blisko 70-osobowa reprezentacja Polski wzięła udział w mistrzostwach świata w Szwajcarii notując również wysokie lokaty.

W 2011 roku przy okazji jubileuszu 800-lecia miasta Złotoryja po raz drugi Polskie Bractwo Kopaczy Złota Było organizatorem Mistrzostw Świata w Płukaniu Złota. Liczne ekipy płukaczy z z 25 krajów przybyły do Złotoryi by rywalizować o tytuł Mistrza Świat.

W uznaniu naszego dotychczasowego wkładu w budowanie pozytywnego wizerunku Polski oraz efektywną promocję naszej "małej" i "dużej" ojczyzny, nad mistrzostwami Polski w kolejnych latach patronat honorowy obejmowali Tadeusz Mazowiecki (I premier III RP), prof. Jan Waszkiewicz (I marszałek woj. dolnośląskiego), Ewa Wachowicz - b. v-ce Miss Świata, Kauko Launonen - jeden z założycieli World Goldpanning Association (Światowej Federacji Płukaczy Złota), do 2003 roku prezydent tej federacji, prof. Andrzej Grodzicki (pierwszy powojenny geolog, który zbadał koncentrację złota na terenach okolic Złotoryi). Nad jubileuszowymi X Mistrzostwami Polski w Płukaniu Złota patronat objął v-ce Marszałkek Sejmu RP prof. Tomasz Nałęcz, który również jak i pozostali specjalnym ceremoniałem został przyjęty w szeregi członków honorowych Polskiego Bractwa Kopaczy Złota.