Z historii obiektu i zbiorów:
Budynek dzisiejszego Muzeum Złota jest obiektem zabytkowym, pochodzącym z drugiej połowy XVII w., wkomponowanym w mury obronne miasta. Budynek wyróżnia się wśród innych typowym dla XVIII w. mansardowym dachem. Obiekt przebudowany w XIX w. Adaptowany został na muzeum w latach 1973-1977.
Do 1997 r. opiekę nad obiektem sprawowało złotoryjskie koło PTTK oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej. W 1998 r. Muzeum przekazano Złotoryjskiemu Ośrodkowi Kultury. W jego strukturach pozostaje do dziś jako Dział Muzealny. Większość zbiorów pochodzi z daru Leopolda Schmetterlinga – nauczyciela i kolekcjonera urodzonego w Tarnopolu. Zbiory zawierają przedmioty z różnych dziedzin: geologiczne, bibliofilskie, numizmatyczne i archeologiczne.
Decyzją Rady Miasta w maju 1998 r. Muzeum Społeczne Ziemi Złotoryjskiej otrzymało nowa nazwę – Muzeum Złota. W tym samym roku otwarto wystawę stałą związaną z górnictwem złota, pozyskiwaniem złota w regionie kaczawskim, zawodami w płukaniu złota. Od kilku lat gromadzi obiekty geologiczne charakterystyczne dla morfologii terenu Gór i Pogórza Kaczawskiego
Muzeum jest miejscem spotkań i współpracy z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk o Ziemi, Polskim Bractwem Kopaczy Złota, Towarzystwem Miłośników Ziemi Złotoryjskiej. Muzeum jako instytucja zajmuje się gromadzeniem minerałów i skał występujących na Pogórzu Kaczawskim. Organizuje wystawy czasowe twórców, kolekcjonerów, rękodzielników pochodzących z różnych części Polski.
W porozumieniu z wrocławskimi muzeami uniwersyteckimi: Muzeum Geologicznym, Muzeum Mineralogicznym oraz Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, odbywają się tutaj prelekcje z dziedziny nauk o Ziemi a także spotkania z kolekcjonerami, pasjonatami skarbów Ziemi.
W latach 2002 - 2009 Muzeum było współorganizatorem dużego ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod nazwą: „Zaklęte w kamieniu”.
Od 2012 roku jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod nazwą: "Piękno drzemiące w wulkanach". Konkurs promuje szacunek i dbałość o przyrodę w każdej jej postaci oraz przyczynia się do rozwoju zainteresowania aktywnym sposobem spędzania wolnego czasu, w otoczeniu naturalnego piękna przyrody nieożywionej.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - nieczynne
Wtorek - Sobota w godz. 9.00-15.45
Niedziela czynne od maja do pażdziernika, w pozostałe miesiące nieczynne.
Bilety: - Bilet normalny: 5 zł, - Bilet ulgowy (młodzież szkolna, emeryci i renciści) 3,50 zł.
Ostatni zwiedzający wchodzą na 15 min. przed zamknięciem.
Kontakt
ul. Zaułek 2
59-500 Złotoryja
tel.76 8782985
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Galeria
Parter: Kasa biletowa oraz Sklepik muzealny z pamiątkami, biżuterią i minerałami.
I piętro: Sala minerałów - Skały i minerały Gór Kaczawskich, Pogórza Kaczawskiego i Gór Jesztedzkich.
II piętro: Złota sala- Eksponaty związane z górnictwem złota w Polsce i na Świecie.
III piętro: Sala wystaw czasowych - wystawy twórców, kolekcjonerów, rękodzielników pochodzących z różnych części Polski.