Mistrzostwa Polski 2021

Kolekcja strojów

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Złoto jest pierwiastkiem stosunkowo rzadkim. Milion ton ziemi zawiera średnio ok. 5kg czystego złota. Złoto nie jest jednak równomiernie rozmieszczone w skorupie ziemskiej, lecz tworzy nieliczne, dość bogate złoża. Ocenia się, że z istniejącego na świecie złota można by wykonać sześcian o długości krawędzi ok. 10 m. Złoto ma bardzo charakterystyczną żółtą barwę. Jest niezwykle kowalne i ciągliwe - jedną uncję (ok. 30g) czystego złota można rozklepać na blaszkę o powierzchni ok. 30 m2. Złoto przypomina twardością ołów; można je łatwo krajać nożem. Złoto jest bardzo dobrym przewodnikiem elektryczności; ponieważ nie ulega korozji, powleka się nim często styki elektryczne. Złoto dobrze odbija cieplne promieniowanie podczerwone. Czystość złota określa się w karatach. Czyste złoto ma 24-karaty.
Oceany świata zawierają miliardy ton czystego złota, jest ono jednak zbyt rozproszone i występuje w zbyt małych stężeniach, by mogło mieć jakiekolwiek znaczenie praktyczne. Z miliona ton wody morskiej można by wydzielić tylko kilka gramów złota. Metal ten wydobywa się więc wyłącznie z jego złóż. Najprostszą metodą otrzymywania złota jest szlamowanie. Metoda odkrywkowa polega na wydobywaniu złota bezpośrednio z bogatych złóż rodzimego złota lub jego minerałów.

Nazwa

Złoto

Nazwa łacińska

Aurum

Symbol

Au

Liczba atomowa

79

Masa atomowa

196,967

Temperatura topnienia

1064,4°C

Temperatura wrzenia

2808°C

Gęstość względna

19,3 (20°C)

Stopnie utlenienia

I,III



gold1Blask boskiego złota Ludzka fascynacja złotem jest tak stara jak sama ludzkość. Znali je i cenili już starożytni Sumerowie. Pierwszą znaną nam złotą biżuterię wykonywali tajemniczy Etruskowie. Budowniczowie egipskich piramid i obelisków kładli złoto na ich szczytach w hołdzie dla RA swego boga słońca. Również w krajach Orientu złoto było atrybutem bogów i władców. Amuletom ze złota przypisywano szczególne właściwości - wzmacniania siły i pozycji właściciela, dodawania energii i pewności siebie. Ta tradycja - zdobienia złotem i ofiarowywania złota w dowód szacunku i miłości - przechodząc różne dziejowe meandry przetrwała do dziś. Złoto Zawsze było metalem cudownym, wokół którego narosło wiele legend, stało się źródłem metafor, przysłów i porównań. Nie było epoki obojętnej na blask i cenę złota. Uwielbienie dla tego kruszcu ludzie dziedziczyli po przodkach. Był on podstawowym miernikiem wartości, wskaźnikiem dobrobytu, celem marzeń. I sposobem na życie dla fałszerzy.


gold2
Złota biżuteria Złoto jest czystym pierwiastkiem (24 karaty), który - w zasadzie - w czystej formie, w biżuterii, nie istnieje. Biżuteria 18-karatowa zawiera 75% złota oraz 25 %; srebra, miedzi albo innych metali. 14-karatowa - ma w sobie 58,5% złota w stopie plus srebro, miedź. Owe "inne metale" są ściśle określone w prawie probierczym więc nie wszystko można zmieszać ze złotem, ponieważ wszelkie wyroby straciłyby wartość. Dlatego świat umówił się, że przedmioty jubilerskie mogą być: 23, 21,18,14,12, 10, 9, 8 - karatowe. W 8-karatowym wyrobie jest zaledwie 33,3% czystego złota.



zlote stykiZłoto w przemyśle Ze względu na swoje właściwości czyste złoto ma zastosowanie: w galwanotechnice - do złocenia części szczególnie ważnych, w przemyśle elektrotechnicznym, elektronicznym i radiotechnicznym, gdzie jest stosowane jako powłoka antykorozyjna, do złocenia dekoracyjnego w przemyśle zegarmistrzowskim, jubilerskim i złotniczym (np. kopert zegarkowych, wyrobów kultu religijnego i biżuterii). W postaci folii jako tzw. złoto listkowe, ma zastosowanie głównie w pracowniach konserwatorskich - do renowacji dzieł sztuki, do pozłacania zabytkowych wnętrz lub wartościowych ram obrazów. W postaci farby bywa stosowane do malowania porcelany i szkła. Ponad to złoto ma zastosowanie do wyrobu stopów, z których najczęściej spotykane są stopy złota z miedzią lub złota z miedzią i srebrem, mające zastosowanie w wyrobach jubilersko - złotniczych. Stopy złota z miedzią są stosowane do bicia monet. Ostatnio coraz częściej stosuje się złoto we współczesnej technice rakietowej i w elektronice.



Występowanie złota Procentowa zawartość złota w skorupie ziemskiej stanowi bardzo niewielkie ilości, gdyż jest to wielkość rzędu 0,000001% ogółu pierwiastków, wchodzących w skład budowy Ziemi. W celu porównania powyższej wielkości podaje się, że zawartość innych metali w skorupie ziemskiej wynosi: aluminium - 7%, żelaza - 5%, wapnia i sodu - po 3%, magnezu 2%. Uczony radziecki, Fersman, obliczył, że w skorupie ziemskiej do głębokości 1000 m znajdują się zasoby złota rzędu 5 miliardów ton. Do 1972 roku wydobycie złota było ograniczone ze względu na utrzymywanie stałego kursu dolara, który kształtował się na poziomie 35 dol. za uncję (troy uncja = 31,1 g, to jest około l,12 dolara za gram). Obecnie oficjalna cena złota na giełdach oscyluje w granicach 300 - 400 dol. za uncję, to znaczy, że w ciągu kilku lat - po demonetaryzacji - cena złota wzrosła ponad 10-krotnie, a w 1978 roku osiągnęła nawet wartość 800 dol. za uncję. W Polsce również wydobywano złoto - jeszcze na początku lat pięćdziesiątych - w Złotym Stoku k. Kłodzka, przy wydobywaniu rud arsenu, a roczny uzysk wahał się w granicach 30 - 50 kg. W średniowieczu Złoty Stok był jedną z największych kopalń złota w Europie. Obecnie znajduje się tam jedyne w Polsce muzeum obrazujące technikę i sposoby wydobywania złota w tamtych czasach.  Nazwy innych miejscowości, takie jak Złotogóra lub Złotoryja, wskazują również na to, że kiedyś w tych miejscowościach wydobywano złoto. Złoto występuje w przyrodzie w stanie rodzimym jako samorodek lub pod postacią związków chemicznych, głównie z tellurem. W stanie rodzimym występuje w postaci bryłek lub bardzo rozdrobnionej, jako tzw. złoty piasek. Towarzyszy również niektórym rudom metali, takim jak piryt - dwusiarczek żelaza lub arsenopiryt - siarczek arsenu. Największy dotychczas samorodek złota znaleziono w kopalniach Nowej Południowej Walii - o masie 236 kg.