25-07-2006
Złoto nie jest jedynie symbolem bogactwa. Złoto jest „bogactwem” - wartością samą w sobie. Niektóre z jego form, jak na przykład monety i sztabki, przyniosły swoim posiadaczom większe zyski, niż najbardziej rentowne spółki giełdowe. Ze statystyk wynika, że inwestorzy coraz chętniej lokują swój kapitał w złocie, gdyż jest ono pewną i stabilną inwestycją w czasach bessy na rynkach finansowych.
Sięgając w przeszłość, odnajdujemy dowody na to, że złoto cieszyło się uznaniem i pełniło rolę bezpiecznego środka przechowującego realną wartość pieniędzy. Stwarzało tym samym solidne podstawy do budowy niejednej fortuny. Tak dzieje się do dziś. W obliczu inflacji i dynamicznych zmian, kruszec ten nadal pozostaje najpewniejszą lokatą - walutą bez granic - wolną od nacisków rządzących.
Na całym świecie złoto uważane jest za najbezpieczniejszą lokatę i cenione za doskonałe zabezpieczenie aktywów przed giełdowym krachem, inflacją, wahaniami kursów walut, zawirowaniami na rynku gospodarczym, ekonomicznym i politycznym. Fluktuacje cenowe na wolnym rynku, które powodują spadek wartości akcji, obligacji lub nieruchomości nie wpływają na obniżenie wartości złota, zawsze utrzymując jego cenę na wysokim poziomie.
Ta cecha złota wyróżnia je spośród innych dostępnych instrumentów inwestycyjnych i przyciąga kolejnych inwestrów w kraju i zagranicą. W ostatnich latach, gdy wiele narzędzi finansowych cechował brak stabilności, który zwiększał ryzyko inwestycji, złoto święciło triumfy. To jedyny towar nie obciążony VAT-em, zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z dnia 22 marca 2002 roku (Dz.U. Nr 27, poz. 268, zm. Nr 46, poz. 438, Nr 155, poz. 1 290, Nr 216, poz. 1 828).
Jest wiele różnych możliwości lokowania własnego kapitału w złoto. Najprostszy z nich to systematyczny zakup złotych sztabek i monet bulionowych. Rozwiązanie to jest w większości wykorzystywane przez inwestorów, ponieważ pozwala włączyć się w ten sektor inwestycji nawet w przypadku posiadania niewielkiej ilości wolnych środków finansowych.
Złote monety i sztabki bulionowe są honorowane i uznawane przez wszystkie renomowane instytucje finasowe w kraju i zagranicą. Stanowią doskonałe zabezpieczenie kapitału. Intratność inwestycji w złote sztabki i monety jest uzależniona od notowań złotego kruszcu. O wzrostowym lub spadkowym trendzie kursu złota decyduje głównie sytuacja międzynarodowa, a także skłonność banków centralnych do pozbywania się złotego kruszcu ze swoich rezerw.
W obecnej sytuacji ekonomicznej złoto wykazuje trend zwyżkowy. Prognozy największych na świecie producentów złota: Newmont i Barrick Gold Corporation sprawdziły się: uncja złotego metalu w 2005 roku osiągnęła najwyższą cenę od 1988 roku, przekraczając magiczną barierę - 500 USD. Jak przewidują analitycy rynku złota - kolejne lata przyniosą nowe rekordy.
Monety bulionowe są bite przez mennicę państwową w dużych ilościach i z niską marżą. Cena tych monet jest skorelowana z wartością złota na rynku. Ogromnym uznaniem wśród inwestorów cieszą się tzw. austriackie „filharmoniki”, pierwsze monety bulionowe. Wiedeńscy Filharmonicy pochodzą z Mennicy Austriackiej - jednej z najstarszych i najbardziej uznanych mennic na świecie. Moneta wielokrotnie zyskała miano najlepiej sprzedającej się złotej monety na świecie. Do końca 2001 roku jej nominałem był austriacki szyling - obecnie jest to moneta lokacyjna nominowana w euro.
Doskonałą inwestycją są także złote dukaty, które były bite już na początku XVI wieku. Duża zawartość złota i korzystna cena to powód, dla którego monety od dawna cieszą się wielkim zainteresowaniem. Najpopularniejszą w Polsce monetą bulionową jest Orzeł Bielik.
Na polskim rynku najbardziej przystępne i w relatywnie niskich cenach są sztabki o wadze od 5 gramów do 1 uncji. Większe wagi sztabek są zazwyczaj dostępne z mniejszą marżą, co związane jest z tym, że do ceny każdej sztabki należy doliczyć koszt zaprojektowania i wyprodukowania stempla, koszty robocizny mennicy oraz marżę firmy sprzedającej złoto. W przypadku sprzedaży, zdecydowanie łatwiej jest znaleźć kupca na sztabki o mniejszej wadze, gdyż są one dostępne dla szerszego grona odbiorców.
Złoto w odróżnieniu od walut narodowych, to jedyna międzynarodowa waluta, którą zawsze można wymienić, w każdym zakątku świata i o każdej porze. Sztabki i monety są więc wymienialne we wszystkich renomowanych instytucjach finansowych, w kantorach i w popularnych punktach skupu złota.
Konserwatyści traktują złoto jako antidotum na inflację, wysokie stopy procentowe i zawirowania polityczno-gospodarcze. Złoto doskonale wywiązuje się z tej roli. Najbardziej cenione jest z powodu swojej stabilności i niezależności. Ten szlachetny kruszec cieszy się coraz większym powodzeniem, jako jedyna pewna lokata w niepewnych czasach. Eksperci finansowi doradzają dywersyfikację portfela inwestycyjnego polegającą na lokowaniu conajmniej 10 proc. swojego majątku w złoto.
Dywersyfikacja portfela polega na takim dobraniu jego składników, aby optymalizować zysk i jednocześnie minimalizować ryzyko straty. Inwestując w ten sposób można ochronić swój majątek i zawsze spokojnie patrzeć w przyszłość. Kupując złote monety i sztabki zyskuje się pewność lepszego i pewniejszego jutra.
źródło: Magdalena Trawińska, Express M