Kolekcja strojów

Kalendarz wydarzeń

Listopad 2024
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Międzyzdroje mają swoją Promenadę Gwiazd, Opole – Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki, a Złotoryja od piątku może się pochwalić Aleją Złotych Ludzi. Została odsłonięta zaraz po korowodzie. Honoruje osoby, które rozsławiły złoty gród.

Aleja znajduje się w dolnej części Rynku, na deptaku przy Skwerze Siedmiu Mieszczan i fontannie Górników. Tworzą ją patery z mosiądzu z nazwiskami osób, które przyczyniły się do tego, że o Złotoryi mówi się nie tylko lokalnie, ale też w Polsce i na świecie. Każda jest umieszczona w płycie granitowej chodnika. Obok stoi tablica informacyjna z krótkim opisem tych, którzy znaleźli swoje miejsce w Alei.

Pierwsze dwie osoby to prof. Andrzej Grodzicki i Herbert Helmrich. Profesor był w piątek w Złotoryi, brał udział w odsłonięciu swojej tablicy pamiątkowej. To wybitny geolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, który w swoich badaniach, prowadzonych od 1956 r. m.in. także w Złotoryi, skupił się na występowaniu złota i kamieni szlachetnych w skałach na terenie Dolnego Śląska. Był jednym z inicjatorów zorganizowania w naszym mieście pierwszych mistrzostw Polski w płukaniu złota. Jest członkiem honorowym Polskiego Bractwa Kopaczy Złota. Profesor podczas otwarcia Alei wygłosił krótkie przemówienie i popisał się znakomitą wiedzą historyczną na temat naszego miasta.

– Pamiętam Złotoryję sprzed kilkudziesięciu lat, i gdy patrzę na nią teraz, to jest to dla mnie miasto nie do poznania. Ma przed sobą piękną przyszłość – podkreślił Andrzej Grodzicki.

Herbert Helmrich to z kolei poseł do Bundestagu i wieloletni prezes Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, potomek jednego z siedmiu mieszczan ocalałych z XVI-wiecznej zarazy. Wspierał finansowo ważne dla miasta przedsięwzięcia: budowę „pałacyku” nad zalewem, remont strychu Bacalarusa, schroniska młodzieżowego czy ogólniaka, a także wiele publikacji historycznych o Złotoryi. Był honorowym członkiem PBKZ, Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej oraz honorowym obywatelem miasta Złotoryi. Zmarł w zeszłym roku. Na otwarciu Alei była jego żona Waltrau oraz syn Lutz.

Aleja to inicjatywa Zdzisława Herby z PBKZ, która została zgłoszona do budżetu obywatelskiego. Jest jednym z 6 projektów, które wygrały głosowanie mieszkańców i pierwszym, który został zrealizowany. Patera, na której umieszczone jest nazwisko „złotego człowieka”, przedstawia miskę do płukania złota. Zaprojektował ją Edward Kmita, artysta plastyk. Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków miejskich.

– Chcemy, by każdego następnego roku w Alei pojawiało się nazwisko jednej osoby zasłużonej dla Złotoryi. Wyjątek z dwoma osobami robimy tylko w tym roku, na inaugurację – tłumaczył Zdzisław Herba , autor projektu  Alei Złotych Ludzi.

tekst : Gazeta Złotoryjska