W sobotę 16.05.2015, na terenie Kampusu A Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyły się II Akademickie Mistrzostwa w Płukaniu Złota. Do rywalizacji stanęli studenci, pracownicy, ich dzieci i zaproszeni goście – łącznie ponad 160 zawodników. Każdy mógł przyjść zobaczyć i kibicować płukaczom.
Organizatorem zawodów było koło naukowe: Zielonogórskie Akademickie Bractwo Kopaczy Aurum, którego opiekunem jest Prodziekan ds. Studenckich na Wydziale Mechanicznym dr inż. Dariusz Michalski, prywatnie wielki miłośnik płukania złota. Swoją pasją udało mu się zarazić wielu studentów i kolegów z uczelni.
Pomysł zrodził się bardzo dawno temu, ale pierwsze zawody (I Akademickie Mistrzostwa w Płukaniu Złota) przeprowadzono rok temu, a dokładnie 19.05.2014. Sukces tamtej imprezy sprawił, że nie było wyjścia, trzeba było zorganizować kolejną edycję.
Na tegorocznych zawodach odbyły się Mistrzostwa Dziekanów Uniwersytetu Zielonogórskiego o Puchar Rektora. Pomimo pewnych trudności związanych z dyspozycyjnością Dziekanów w tej konkurencji, pojawili się przedstawiciele władz dziekańskich z 9 wydziałów oraz Kierownik Studium Wychowania Fizycznego.
Po krótkim przeszkoleniu wystartowała pierwsza grupa płukaczy. Zaledwie po kilku minutach dziekani zaczęli wyciągać swoje pierwsze grudki złota.
W mistrzostwach Dziekanów zwyciężyła dr Ewa Skorupka, Prodziekan ds.
Studenckich z Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu. Drugie miejsce zajął dr Jarosław Wagner, Prodziekan ds. Organizacji i Rozwoju, Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu. Na podium stanęła również dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, Prof.UZ z Wydziału Mechanicznego.
Drugą konkurencją były zawody dla studentów, pracowników oraz dzieci studentów i pracowników uniwersytetu. W tej konkurencji wystartowało 140 zawodników. Po długich eliminacjach, do półfinałów przeszło 40 osób, a z tej grupy w finale walczyło już tylko 20 zawodników. Wśród nich mieliśmy studentów, pracowników oraz dzieci. Jak widać najmłodsi również potrafili nauczyć się posługiwać miską do płukania złota. Niestety, na podium stanąć mogło tylko 3 najlepszych płukaczy. Jak się okazało, podium opanowały same Panie: I miejsce zajęła Daria Ciemała (lat 16), II
miejsce: Anna Cieniak - studentka Wydziału Mechanicznego, III miejsce zajęła Urszula Góral - pracownik Instytutu Budownictwa.
Ostatnią, trzecią konkurencją były zawody VIP-ów – w tym przypadku startowali przedstawiciele Polskiego Bractwa Kopaczy Złota oraz profesjonaliści z Wielkopolski i innych regionów kraju. Wszyscy mogli zobaczyć jak robią to najlepsi płukacze w kraju. Do tego grona dołączyły Panie, które stanęły na podium w otwartej konkurencji. Zawody wygrał Dariusz Michalski, ale jako organizator zrzekł się swojego pierwszego miejsca. Na podium więc stanęli: I miejsce Mateusz Skrzyński - Reprezentujący Polskie Bractwo Kopaczy Złota ze Złotoryi, II miejsce zajął Przemysław Michalski - płukacz z wieloletnim doświadczeniem i niejednym sukcesem o randze międzynarodowej, będący sędzią głównym Akademickich Mistrzostw w Płukaniu Złota w Zielonej Górze. III miejsce przypadało córce opiekuna koła naukowego, 11 letniej Zuzannie Michalskiej. Zuzia pomimo swojego wieku jest płukaczem z ośmioletnim stażem i kilkoma sukcesami w oficjalnych zawodach w Polsce i poza krajem. Uczestniczyła już w Mistrzostwach Świata w 2011 roku walcząc dzielnie w finałach tych mistrzostw.
Rywalizacja odbywała się zgodnie z regulaminem Światowej Federacji Płukaczy Złota (World Goldpanning Association). Regulamin ten stanowi, że każdy z zawodników otrzymuje porcję żwiru w wiadrze. W piasku jest złoto. Każdy zawodnik ma taką samą ilość piachu i złota. Dla każdego przygotowane jest miejsce do płukania, tzw. płucznia, w której znajduje się woda. Zawodnik przed rozpoczęciem płukania stawia wiadro z piachem, przygotowuje miskę do płukania złota oraz napełnia otrzymaną fiolkę wodą, do której będzie wkładał znalezione złoto.
Żaden zawodnik nie może dotykać ani miski, ani wiadra, przed komendą start. Po tej komendzie wysypuje się piasek z wiadra na miskę, zanurza się ją w wodzie i wykonując odpowiednie ruchy pozbywa się z miski piachu w taki sposób, aby zostało tylko złoto. Zebrane złoto wkłada się do fiolki. Po jej zamknięciu podnosi się do góry obie ręce – w jednej trzymając fiolkę, w drugiej miskę do płukania złota krzycząc stop. Od komendy start do komendy stop mierzony jest czas. Całe płukanie ograniczone jest maksymalnym czasem płukania – do 15 minut. Podczas płukania złota może się okazać, że zawodnik zgubił jakieś grudki złota.
Za każdą zgubioną grudkę, do zmierzonego czasu płukania, dodaje się po 3 karne minuty. Zawody wygrywa ten, kto uzyskał najkrótszy czas płukania.
Zielonogórskie Akademickie Bractwo Kopaczy Aurum nie tylko przeprowadza akademickie zawody w Zielonej Górze. Każdego roku jego członkowie kilkakrotnie wyjeżdżają w poszukiwaniu złota w polskich potokach oraz rywalizują w oficjalnych zawodach w kraju i poza jego granicami.Obecnie członkowie koła ZABKA przygotowują się do wyjazdu na XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota do Złotoryi
Podczas wyjazdów, czasami nie udaje się znaleźć ani jednego kawałeczka złota, ale znajduje się np. minerały, poznaje się południowy region Polski, spędza się czas na łonie natury. Członkowie koła poznają historię, wędrują po Pogórzu Kaczawskim czy też Sudetach. Bez wątpienia poszukiwanie złota może być kanwą do podróży i wielu przygód.
Marzeniem opiekuna i studentów z koła jest uczestwictwo w Mistrzostwach Świata w Hiszpanii w Navelgas w dniach 3-9 sierpnia br. Niestety na tą chwilę nie stać ich na udział w tej imprezie. Próbują zdobyć na to fundusze, ale nie jest to takie proste. Oprócz studentów w gronie zielonogórskich płukaczy są również dzieci, a wśród nich i tacy zawodnicy, którzy stawali na podium ważnych międzynarodowych imprez.
Może uda się reprezentować naszą uczelnię, Zieloną Górę i kraj na Mistrzostwach Świata, w każdym razie grupa zapaleńców ma taką nadzieję.
Przy organizacji II Akademickich Mistrzostw w Płukaniu Złota również były potrzebne fundusze. Dzięki pomocy Prorektora ds. Studenckich, Stowarzyszenia Uzeciak, Parlamentu Studenckiego udało się rozpocząć przygotowania. Zawody dla tak dużej grupy uczestników mogły dojść do skutku po włączeniu się kilku sponsorów spoza uczelni. Koło naukowe ZABKA pragnie serdecznie podziękować firmie "FURMAN" z Nowogrodu Bobrzańskiego - producentowi kruszywa i kostki brukowej za dostarczenie żwiru do zawodów, Zakładowi Ślusarskiemu ANATOL z siedzibą w Żarach - zakład zajmuje się szeroko pojętym ślusarstwem budowlanym świadczący usługi zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorstwom czy instytucjom - za pomoc w dostarczeniu niezbędnego sprzętu na zawody, Winnicy CANTINA Karoliny i Mariusza Pacholaków z Mozowa koło Sulechowa za włączenie się w organizację II Akademickich Mistrzostw w Płukaniu Złota. Organizatorzy dziękują również studentom AZM-u za pomoc w dniu zawodów w sprawnym ich przeprowadzeniu.
Wielkie podziękowania należą się również Polskiemu Bractwu Kopaczy Złota ze Złotoryi. Organizacja ta jest członkiem Światowej Federacji Kopaczy Złota i ma prawo do organizowania mistrzostw w płukaniu złota o randze krajowej. Ponadto jako członek Światowej Federacji może ubiegać się o organizację Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.
II Akademickie Mistrzostwa w Płukaniu Złota przeszły już do historii, a organizatorzy już myślą o trzeciej edycji. Można tutaj zdradzić, że plany są szerokie. Zawody w następnym roku mają być ogólnouczelniane i międzynarodowe. Oznacza to, że do Zielonej Góry zaproszone zostaną uczelnie z całej Polski oraz spoza granic kraju. Jeśli to się uda, to III Akademickie Mistrzostwa w Płukaniu Złota były by imprezą dwudniową.
Dariusz Michalski "Agrest"