Kolekcja strojów

Kalendarz wydarzeń

Listopad 2024
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

sobota, 29 grudnia 2012 15:09

Zgodnie tradycją 24 grudnia tłumie spotykają się mieszkańcy Złotoryi i ich goście aby wspólnie zakolędować. Dokładnie o godzinie 23ej z przed Złotoryjskiego Ośrodka Kultury wyruszył orszak z Orkiestrą Górniczą na czele zaraz za nimi Złotoryjscy Harcerze, Władze Miasta, Złotoryjskie Towarzystw Tradycji Górniczych i oczywiście nasze Bractwo.

Po przejściu na rynek główny rozpoczęło się wspólne Kolędowanie. Pierwszą kolędę tradycyjne zaintonował Burmistrz Miasta Ireneusz Żurawski następnie Ks. Krzysztof Czyż przeczytał fragment ewangelii o narodzinach Pana Jezusa. Po ok. 45 min, połamaniu się opłatkiem cały orszak przeszedł do Kościoła pod wezwaniem Naradzenia Najświętszej Marii Panny gdzie Kapelan Bractwa ks. Stanisław odprawił uroczystą pasterkę.

PBKZ K

 

 


Poniżej przedstawiamy zarys historyczny Złotoryjskiej Wigilii przygotowany przez Zbigniewa Gruszczyńskiego

  • 1996 – I Złota Wigilia

Pierwsza Wigilia w Rynku w nawiązaniu do wcześniejszych spotkań przedwojennych mieszkańców Złotoryi odbyła się w roku 1996. Rok wcześniej, po 40 latach przerwy, ówczesny burmistrz Złotoryi Kazimierz Zwierzyński rozpoczął w styczniu 1995 r. Śpiewy Wigilijne, które miały miejsce w holu Złotoryjskiego Ośrodka Kultury. Podczas pierwszej Złotej Wigilii w rolę siedmiu mieszczan wcielili się przedstawiciele Polskiego Bractwa Kopaczy Złota wraz z burmistrzem Kazimierzem Zwierzyńskim. Narratorem wigilii był Alfred Michler. W imprezie udział wzięła też młodzież z montażem słowno-muzycznym, w którym znalazły się wiersze oraz pastorałka.

  • 1997 – II Złota Wigilia

Ponownie śpiewy wigilijne rozpoczyna burmistrz Kazimierz Zwierzyński, intonując kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Burmistrzowi na schodach dawnego ratusza w rynku miasta towarzyszyli członkowie Polskiego Bractwa Kopaczy Złota. Oprócz śpiewów bractwo zapalało w czasie wigilii świece i pochodnie, a także uczestniczyło w  rozdawaniu darów od sponsorów zebranym mieszkańcom. W rozdawaniu darów pomaga także złotoryjska młodzież. Na dworze było ponad minus 20°C.Złotą Wigilię nagrywała TVP Wrocław. Po zakończeniu śpiewów wigilijnych orszak z figurką dzieciątka Jezus udał się do kościoła NNMP.

  • 1998 – III Wigilia w Rynku

Złota Wigilia staje się Wigilią w Rynku. Po raz pierwszy w roli burmistrza wystąpił Jerzy Kluz, intonując rozpoczęcie Wigilii wraz z siedmioma mieszczanami, w których role wcielili się panowie z Chóru Nauczycielskiego „Bacalarus”. W uroczystość włączają się coraz aktywniej harcerze złotoryjskiego hufca ZHP wraz ze Światełkiem Pokoju umieszczonym na wigilijnym stole.

  • 1999 – IV Wigilia w Rynku

Wigilia odbywa się według nowego scenariusza. Narratorem zostaje przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Pożar, towarzyszą mu we wspólnym śpiewaniu członkowie chóru „Bacalarus”, a pierwszą kolędę intonuje burmistrz Złotoryi Jerzy Kluz. Mieszkańcy miasta zebrani w złotoryjskim rynku otrzymują kolędniki z kolędami, które śpiewane były podczas wspólnego spotkania.

  • 2000 – V Wigilia w Rynku

Uroczystość przebiega wg scenariusza z roku ubiegłego. Aktywnie włącza się w wigilijne śpiewy Chór Nauczycielski „Bacalarus”.
l 2001 – VI Wigilia w Rynku
Ulega nieco zmianie scenariusz Wigilii. Jest w nim mniej recytacji, a więcej prozy. Przed rozpoczęciem imprezy młodzież z grupy teatralnej działającej w ośrodku kultury przedstawia krótką historię nawiązującą do zdarzeń z pamiętnej wigilii roku 1553. Po raz czwarty same śpiewy wigilijne rozpoczyna burmistrz Jerzy Kluz.

  • 2002 – VII Wigilia w Rynku

Tym razem złotoryjskie śpiewy wigilijne rozpoczyna nowo wybrany burmistrz Złotoryi Ireneusz Żurawski, który intonował będzie śpiewy wigilijne przez kolejne lata swojej kadencji. Do orszaku uczestników wigilii ponownie włącza się Polskie Bractwo Kopaczy Złota oraz Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych. Lektorem jest Andrzej Szubski, aktor Teatru Dramatycznego w Legnicy.

  • 2003 – VIII Wigilia w Rynku

Wigilię poprzedza widowisko teatralne nawiązujące w swojej treści do historii powstania złotoryjskich spotkań wigilijnych. Aktorzy to młodzież złotoryjskiej grupy teatralnej działającej przy ZOKiR i prowadzonej przez Andrzeja Szubskiego. Pierwszy raz orszak wigilijny udaje się do kościoła św. Jadwigi.

  • 2004 – IX Wigilia w Rynku

Wigilię rozpoczął montaż słowno-muzyczno-taneczny z udziałem Zespołu Tańca Dawnego Ars Saltandi działającego przy Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji. Uroczysty orszak udaje się tym razem do kościoła NNMP w Złotoryi.

  • 2005 – X Jubileuszowa Wigilia w Rynku

Wigilia miała bardziej uroczysty charakter, który podkreślał udział dwóch byłych i aktualnego burmistrza Złotoryi: Kazimierza Zwierzyńskiego, Jerzego Kluza oraz Ireneusza Żurawskiego. Gościnnie kolędy śpiewał złotoryjanin Bartosz Jaśkowski (zwycięzca jednej z edycji programu „Droga do Gwiazd”). W złotoryjskich śpiewach wigilijnych uczestniczyli też: muzycy miejskiej orkiestry dętej oraz chórzyści „Bacalarusa”. Wigilia, pomimo jubileuszu, była jedną z najkrótszych ze względu na obfite opady deszczu.

  • 2006 – XI Wigilia w Rynku

Po raz pierwszy organizatorzy Wigilii zdecydowali się do wspólnego kolędowania zaprosić wykonawców spoza Złotoryi. Gościem specjalnym był wokalista zespołu VOX Jerzy Słota, który dał recital kolęd i pastorałek. W role mieszczan wcielili się: Andrzej Skowroński, Zbigniew Wróblewski, Alfred Michler, Bartosz Jaśkowski, Ryszard Raszkiewicz i burmistrz Ireneusz Żurawski.

  • 2007 – XII Wigilia w Rynku

Oprawę muzyczno-wokalną tworzyła jeleniogórska grupa Trend Music pod kierunkiem Zdzisława Fibicha. Był koncert, wspólne śpiewanie wraz z mieszkańcami miasta i ich gośćmi (rodzinami), a także akompaniament na skrzypcach.

  • 2008 – XIII Wigilia w Rynku

Gościem złotoryjan była sopranistka Teatru Muzycznego we Wrocławiu Monika Gruszczyńska. Przed rozpoczęciem uroczystej Wigilii w koncercie kolęd i pastorałek zaprezentowała się grupa wokalna Vocal działająca przy ZOKiR, prowadzona przez panią Marzannę Hajdun. Wigilia była „gorąca” ze względu na małą kraksę dojeżdżających do Złotoryi akustyków obsługujących sprzęt nagłaśniający. Po prostu pechowa „13”. Organizatorzy przygotowani byli na koncert bez nagłośnienia. Ekipa techniczna przyjechała w ostatniej chwili.

  • 2009 – XIV Wigilia w Rynku

Oprawę artystyczno-wokalną zapewnił Chór Nauczycielski „Bacalarus” (w pełnym składzie) wraz z Wirą Hrychorenko-Lewków (solistką), Jarosławem Lewkowem (dyrygentem) i Leszkiem Mamczurem. Scenariusz złotoryjskich spotkań śpiewaczych nie ulega zmianie.

  • 2010 – XV Wigilia w Rynku

W szerokim repertuarze kolęd zaprezentował się Zespół Żołnierzy Rezerwy „Rota”, działający przy parafii NNMP. Był to ich debiut na złotoryjskim rynku.

  • 2011 – XVI Wigilia w Rynku

Ta wigilia miała uroczysty charakter ze względu na zakończenie obchodów jubileuszu 800-lecia nadania praw miejskich Złotoryi. Wigilia była wspólną i jedyną w tym dniu pasterką dla wszystkich złotoryjan, ich rodzin oraz gości. Mszę świętą koncelebrował biskup diecezji legnickiej Stefan Cichy. Gościnnie wystąpiła Katarzyna Grabowska.