15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

01-06-2006
Jan Wasilewicz z Lwówka Śląskiego wśród mężczyzn oraz Hanna Wasilewicz z Wilkowa wśród kobiet zwyciężyli w kategorii profesjonalistów, w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Płukaniu Złota, które zakończyły się w Złotoryi (Dolnośląskie). W zawodach brało udział blisko sto osób z Polski, a także Niemiec i Czech.
Zwycięzcy są utytułowanymi zawodnikami, mającymi na swoim koncie liczne sukcesy. Jan Wasilewicz w tej samej kategorii zwyciężył także w roku ubiegłym. Hanna Wasilewicz, tegoroczna maturzystka, jest jego bratanicą i również laureatką wielu zawodów. "Ma na koncie m.in. mistrzostwo świata juniorów, a jej ojciec, Tadeusz Wasilewicz, również zdobył tytuł mistrza świata" - powiedział PAP Tomasz Lechert z Polskiego Bractwa Kopaczy Złota.

"Mistrz Polski w kategorii profesjonalistów potrzebował zaledwie 4 minut i 47 sekund na znalezienie ziarenek złota w kilkunastu kilogramach żwiru. Hanna Wasilewicz zakończyła konkurencję w czasem 6 minut 45 sekund" - powiedziała PAP Katarzyna Żurek z Polskiego Bractwa Kopaczy Złota.

Wśród amatorów w tym roku najlepsi okazali się: Konrad Tarka z Poznania i Katarzyna Mróz z miejscowości Rzymówka. Natomiast w kategorii weteranów zwyciężył Niemiec - Peter Ossenkopf.

Osiągnęli oni gorsze czasy niż profesjonaliści - 10 minut i 45 sekund w przypadku Konrada Tarki oraz 7 minut 49 sekund w przypadku najlepszej amatorki.

Mistrzostwa odbywały się według stałych zasad. Uczestnicy, stojąc w wodzie, za pomocą miski przepłukiwali ok. 15-20 kilogramów piachu, odnajdując wrzucone tam przez sędziów drobinki złota o średnicy od pół do 1 milimetra. Sztuka ta jest o tyle trudna, że uczestnicy nie wiedzą, ile w ich wiadrach jest grudek złota, a jeżeli któreś ziarenko ominą - do ich czasu doliczane są karne minuty.

Więcej informacji o tegorocznych płuczkach znajdziecie Państwo na stronie w opisie kolejnych edycji Mistrzostw Polski.