Kolekcja strojów

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

 22 sierpnia reprezentacja PBKZ wyruszyła na kolejne zawody w płukaniu złota do miejscowości Zlaté Hory, aby wziąć udział w corocznych zawodach o Złotą Miskę Burmistrza tejże miejscowości. Zawody mające raczej lokalny charakter, w tym roku ściągnęły bardzo dużą grupę zawodników z Czech, Słowacji i rzecz jasna z Polski. O godz. 10.00 rozpoczęto rejestrowanie zawodników do poszczególnych kategorii. W tym roku odbywało się 5 oficjalnych kategorii: Mężczyźni, Kobiety, Dzieci młodsze, Dzieci starsze (do 15 lat) oraz drużyny 3-osobowe. Dodatkowo zorganizowano konkurencję tzw. VIP, w której startowali przedstawiciele lokalnych władz, sponsorzy oraz zaproszeni goście. Do Czech Polska reprezentacja udała się w 15-osobowym składzie, a więc szansa na zdobywanie medali była dość duża, chociaż nikt nie spodziewał się tego, co miało nastąpić później. 

Zawody rozpoczęły się o godz. 13.00, a na pierwszy ,,ogień” poszli Panowie. Zawody rozgrywano na 15 płuczniach. W każdym starcie, do kolejnej rundy przechodziło po 7 najlepszych zawodników oraz jedna osoba tzw. ,,Lucky Loser”, która mimo zajęcia niższej pozycji uzyskała najlepszy czas. Przez eliminacje wszystkich kategorii reprezentanci Polski przeszli jak burza – był to bardzo dobry prognostyk przed kolejnymi rundami.
Do finałów w poszczególnych kategoriach awansowali:
- w kat. Mężczyzn: Darek ,,Agrest” Michalski, Kacper Soja, Konrad Mardyła oraz Bartosz Rodzeń 
- w kat. Kobiet: Zuzia Michalska, Anna Świerk, Kinga Wyrazik;
- w kat. Dzieci młodsze: Zuzia Michalska
- w kat. Dzieci starszych: Kinga Wyrazik.
W kategorii drużyn 3-osobowych wystawiliśmy 4 drużyny, a sama formuła rozgrywania tej konkurencji była troszeczkę inna niż to zazwyczaj bywa. Konkurencję podzielono na dwa starty bez rozgrywania finału, liczył się czas płukania z obydwu startów, w którym drużyny, jak się później okazało, miały po 12 drobinek złota.
FINAŁY – W kategorii mężczyzn wygrał Dariusz Michalski, który był bezkonkurencyjny tego dnia osiągając najlepszy czas: 1 minuta 10 sekund, wypłukując wszystkie drobinki. Na trzecim miejscu w tej samej kategorii uplasował się Kacper Soja. W kategorii kobiet najlepsza okazała się Kinga Wyrazik ze Świerzawy, a tuż za podium znalazła się Zuzia Michalska, której zabrakło 14 sekund do miejsca na podium. Zuzia nie przejęła się tym za bardzo, ponieważ w kolejnym starcie to ona mogła wznieść ręce w geście triumfu – okazała się najlepsza w kat. dzieci młodszych, zostawiając resztę zawodników daleko w tyle. Kolejnym finałem był finał w kategorii dzieci starszych, w którym po raz drugi tego dnia na najwyższym stopniu podium znalazła się Kinga Wyrazik, nie zostawiając cienia szans swoim rywalom i pieczętując swoją rewelacyjną formę. Start w konkurencji VIP-ów wygrała reprezentantka miasta Zlaté Hory Pani Gabriela Kotasová. Tak jak już wcześniej pisaliśmy w kategorii drużynowej odbyły się dwa starty. W pierwszym starcie Polskę reprezentowały 3 drużyny: ZABKA, KINGA I MY oraz PBKZ, a w drugim starcie wystąpiła drużyna WASYLE. Bezkonkurencyjni w drużynach okazali się reprezentanci Polskiego Bractwa Kopaczy Złota w składzie: Konrad Mardyła, Kacper Soja, Bartłomiej Pich nie zostawiając złudzeń konkurencji i z czasem 5:15:79, wyprzedzając o prawie pół minuty Czesko-Słowacką drużynę DVE KRASNE A…
Po zakończeniu wszystkich finałów przyszedł czas na najważniejszy start całych zawodów, czyli zmagań o ,,Złotą Miskę Starosty”. Występ w tej konkurencji gwarantowały sobie osoby, które w kategoriach indywidualnych zajęły miejsca na podium. Tutaj niestety nie udało nam się zabrać Złotej Miski do domu, chociaż nasi reprezentanci nie oddali jej bez walki. Kinga Wyrazik zajęła 2 miejsce wyprzedzając Darka Michalskiego oraz czwartego Kacpra Soję. Ostatecznie Miska została w Czechach, ale to tylko jeden z wielu powodów, dla których za rok obowiązkowo musimy stawić się na kolejną edycję tych wspaniałych zawodów i powalczyć o kolejne medale.
Podsumowując całe zawody, można śmiało powiedzieć, że był to jeden z najbardziej udanych (poza mistrzostwami Czech i Słowacji, o których pisaliśmy wcześniej) startów Polaków w zawodach poza granicami naszego kraju w tym roku. Przywieźliśmy 5 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe medale. Zawody w Czechach już za nami, a przed nami kolejne zawody już 19 września w ramach zmagań o Puchar Sudetów i Nagrodę Namiestnika Wielkopolski, gdzie również będzie można powalczyć o Polską Złotą Miskę przechodnią. Wielkie GRATULACJE dla zwycięzców i oby ten trend medalowy utrzymał się jak najdłużej!!!
Pozdrowienia
Pichu