Kolekcja strojów

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2019
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota już za nami tak więc zapraszamy do krótkiego podsumowania imprezy.
Tradycyjnie już w ostatni weekend maja w Złotoryi odbywały się Otwarte Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota, które w tym roku ściągnęły do Stolicy Polskiego Złota zawodników z całej Polski a dodatkowo wielu płukaczy z poza granic naszego państwa między innymi z  Czech, Słowacji, Niemiec i Austrii. Polskie Bractwo Kopaczy Złota z uwagi na to, iż imprezy związane z obchodami Dni Złotoryi zostały przeniesione do centrum miasta miało do dyspozycji cały teren nad Złotoryjskim Zalewem co bardzo podobało się przybyłym do Polski zawodnikom z zagranicy.
Nasi goście mieli do dyspozycji całe zaplecze sanitarne, specjalnie dla nich przygotowane pole namiotowe a także boisko do siatkówki plażowej dodatkowo każdy z zawodników otrzymywał przy rejestracji talony żywnościowe, a jeśli zawodnicy rejestrowali się przez Internet, przed rozpoczęciem imprezy otrzymywali zniżkę.

W piątek 29 maja od godziny 11.00 na Zalewem odbywała się już II edycja Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota dla osób z niepełnosprawnością organizowanych wspólnie z Fundacją ,,ANIMUS”. Uroczystość otworzył osobiście Wielki Mistrz Zbigniew Soja w asyście członków Bractwa ubranych w reprezentacyjne stroje. W zawodach wzięło udział 17 zawodników (13 osób z niepełnosprawnością + 4 darczyńców). Zawody jak to miało miejsce w poprzednim roku cieszyły się dużym zainteresowaniem osób związanych z płukaniem złota jak i zwykłych przechodniów, którzy akurat znaleźli się w tym czasie na terenie imprezy. Jeszcze raz udało nam się stworzyć wspaniałą atmosferę i rozpromienić twarze wszystkich uczestników poszukujących złotego kruszcu z pomocą (i bez pomocy) opiekunów, bądź profesjonalnych instruktorów z PBKZ. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że możemy brać udział w tej inicjatywie i pomagać Fundacji ,,ANIMUS” w organizacji przedsięwzięcia umożliwiającego osobom niepełnosprawnym podjęcia walki, jak równy z równym i czerpania radości z życa pomimo przeciwności losu.  Wszystkim biorącym udział w zawodach oraz członkom fundacji serdecznie DZIĘKUJEMY i już z utęsknieniem czekamy na kolejną edycję tego, jakże wspaniałego wydarzenia, które już wpisało się do corocznego programu Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota.  

Po południu tradycyjnie już PBKZ rozpoczęło Dni Złotoryi od udziału w Mszy Świętej w intencji mieszkańców miasta. Po otrzymaniu błogosławieństwa od Kapelana Bractwa, ks. Stanisława Śmigielskiego, brać płukaczy udała się na początek formującego się historycznego korowodu, kolejnej świetnie przyjętej w naszym mieście tradycji, którą Bractwo kultywuje od ponad 20 już lat.

Sam przemarsz ulicami miasta spotkał się jak zawsze ze świetnymi reakcjami ludzi zgromadzonymi na ulicach miasta którzy bili brawo i wiwatowali podczas całej trasy, która kończyła się pod sceną, ulokowaną w samym centrum miasta. Po krótkim przemówieniu burmistrza miasta Złotoryja oraz zaproszonych gości przyszedł czas, aby Wielki Mistrz Polskiego Bractwa Kopaczy Złota wypowiedział znane wszystkim mieszkańcom miasta słowa: ,,XXII Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota uważam za OTWARTE”. Po części oficjalnej w mieście rozpoczęły się koncerty, a zawodnicy udali się na pole namiotowe, aby przygotowywać się do nadchodzących następnego dnia startów.

Sobota przebiegła wszystkim zawodnikom pod znakiem półfinałów, które oprócz kat. Profesjonalistów były tak naprawdę ostatnim sprawdzianem przed niedzielnymi finałami ponieważ w większości ilość zawodników do startów w danych kategoriach nie przekroczyła 30 osób, co w żaden sposób nie świadczy o ilości obecnych płukaczy podczas zawodów (ogólna liczba zawodników uczestniczących w zawodach w Złotoryi wyniosła ok. 160 osób).

Oprócz wszystkich oficjalnych startów można było wziąć udział w zawodach w kategoriach Przedszkolaki i Aktywni 50+.
Do zawodów tych młodszych zgłosiło się 9 młodych adeptów sztuki płukania złota, a seniorzy startowali w skromnym ale doborowym  4-osobowym gronie. Zawody przedszkolaków wygrał Jasiek Basta z Czech, a w kat. Aktywni 50+ zwyciężyła Jadwiga Maciąg.
Podczas przerwy obiadowej organizatorzy zaprosili do pamiątkowego zdjęcia wszystkich przybyłych płukaczy, a przy okazji zaprezentowali wykonany specjalnie na tę okoliczność baner, na którym okazali wsparcie dla Justyny, koleżanki od wielu lat związanej z Polskim Bractwem Płukaczy Złota i jednocześnie jednej z zawodniczek, która została poszkodowana w wypadku 2 tygodnie przed mistrzostwami i nie mogła towarzyszyć nam podczas tej wspaniałej imprezy.
Po przerwie, zawody zostały wznowione i wystartowały ostatnie oficjalne kategorie tego dnia, a mianowicie profesjonalistki i profesjonaliści. Na tym dzień się nie zakończył, ponieważ organizatorzy przewidzieli również towarzyszące mistrzostwom konkurencje zabawowe.
Pierwszą taką konkurencją była zabawa pod łatwą do rozszyfrowania nazwą  ,,Spragniony Płukacz”. Zawodnicy (wszyscy powyżej 18 roku życia) mieli za zadanie wypić 2 kufle zimnego złotego napoju i dopiero w momencie opróżnienia obu kufli mogli chwycić za wiadro i przystąpić do płukania. Zwyciężył Niemiec Rainhard Prause ale Polacy nie ustępowali mu kroku i zajęli kolejne dwa miejsca na podium.
W kolejnej konkurencji ,,Płukanie w Ciemno” zawodnicy startowali w parach, a konkurencja polegała na tym, iż osoba płucząca miała zawiązane oczy, a jej partner mógł wyłącznie słownie naprowadzać informując gdzie znajduje się złoto i jakie czynności powinna w danej chwili wykonywać. Zwycięzcą okazała się para z Austrii, drużyna ,, Austria Blind 2”.
Najbardziej widowiskową konkurencją tego dnia była rywalizacja o Puchar Wielkiego Mistrza, w której wszyscy zgłoszeni płukacze najpierw byli rozlosowywani z kapelusza, a później walczyli między sobą w parach, z której zwyciązca przechodził dalej.
Zgłosiło się 32 zawodników chociaż chętnych było znacznie więcej, jednak z przyczyn czysto technicznych nie było możliwości zapisania wszystkich chętnych (mamy nadzieję, że w przyszłym roku jakoś uporamy się z tym problemem). Zwyciężyła mieszkanka pobliskiego Wilkowa, Maria Wasilewicz, która w finale pokonała byłego Mistrza Europy Wacława Sieradzkiego.
GRATULUJEMY.

Płukanie złota nie było jedyną atrakcją, która towarzyszyła tego dnia płukaczom. Organizatorzy po zakończeniu całodniowych poszukiwań złota zaprosili wszystkich przybyłych gości do wspólnego grillowania na koronie zalewu, gdzie czekał wszystkich poczęstunek w postaci grillowanych kiełbasek oraz wystarczający zapas złotego napitku.
Ku wielkiemu zaskoczeniu uczestników złotej biesiady, zaraz po zmroku odbył się pokaz SZTUCZNYCH OGNI!!! Dzięki staraniom starszyzny PBKZ udało nam się we współpracy z przyjaciółmi Bractwa ze Świdnicy – firma Armagedon - przygotować pokaz pięknych fajerwerków, które wprawiły przybyłych płukaczy w osłupienie i sprawiły że złotoryjskie zmagania nabrały jeszcze większego rozmachu. Pozytywnych opinii nie było końca, a zabawa trwała aż do północy, po czym wszyscy udali się do swoich miejsc zakwaterowania, aby wypocząć przed zbliżającymi się następnego dnia finałami.


NIEDZIELA – CZAS WIELKICH EMOCJI

Niedzielny poranek przywitał wszystkich zawodników piękną, słoneczną pogodą, mimo iż pierwsze starty przewidziane były w tym dniu od godz. 10.00, płukacze już przed godziną 9 rano okupowali płucznie treningowe, aby jeszcze podszlifować technikę i być gotowym w 100% na finałowe konkurencje.

Kategorią, która otwierała w tym dniu rywalizację była kategoria Amatorów. Zawodnicy, wśród których część zetknęła się z płukaniem złota raptem dnia poprzedniego, dzisiaj nie wyglądali już na totalnych laików. Bardzo cieszy w tym wszystkim fakt, że część zawodników przyjechała do Złotoryi (jak to wcześniej zapowiadali) z Zielonej Góry, w której dwa tygodnie wcześniej odbywały się II Akademickie Mistrzostwa w Płukaniu Złota a PBKZ miało przyjemność brać również udział w tym wydarzeniu i wspomagać naszych przyjaciół w przeprowadzeniu tamtejszych zawodów (więcej o tym można przeczytać we wcześniejszych artykule). Widać było, że skutecznie udało się zaszczepić bakcyla w zielonogórzanach, ponieważ część z nich przyjechała do nas całymi rodzinami, aby wziąć udział w naszych mistrzostwach, co więcej zwycięzcą okazał się mieszkaniec właśnie Zielonej Góry – Piotr Góral, który przyjechał do Stolicy Polskiego Złota wraz z małżonką i córką (obydwie startowały), a który dwa tygodnie wcześniej po raz pierwszy zetknął się z płukaniem złota.
Kolejną odbywającą się konkurencją był start Weteranów, a tam najlepszym okazał się zasłużony dla PBKZ, wieloletni płukacz i właściciel imponującej kolekcji złotego kruszcu, Roman Drozd. Warto zaznaczyć, że Pan Roman, jako jedyny wypłukał komplet, czyli wszystkie zaaplikowane przez sędziów grudki złota.
Następnie do rywalizacji stanęły dzieci. Do finałowego startu stanęło 24 zawodników, spośród których najlepsza okazała się Milena Majewska ze Złotoryi. Najmłodsi adepci sztuki wypłukiwania złotych drobinek w takiej liczbie są bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość dla PBKZ a tak że dla całego światowego ruchu poszukiwaczy złota.
W kategorii juniorów zwycięsko z rywalizacji wyszedł aktualny Wice Mistrz Świata ze Szwecji – Kacper Soja, wyprzedzając drugą Zuzię Michalską o prawie 1,5 min. 
Parę minut przed godziną 12 do rywalizacji stanęli zawodnicy w kategorii Miski Tradycyjnej. Tutaj bezkonkurencyjny okazał się mieszkaniec Świerzawy – Feliks Wyrazik wypłukując komplet i o minutę wyprzedzając reprezentanta Niemiec Pita Mehlhorna.
Popołudniowe starty rozpoczęły się od rywalizacji drużyn 2, 3 i 5 osobowych, a zwycięzcami kolejno zostały ekipy: 2-ki – Wasyle z Wilkowa; 3-ki – Gold Gold Gold z Niemiec i 5-tki, drużyna w której w skład wchodzili zawodnicy Cech i Słowacji ekipa ,,CeskoSlovensko”.
Organizatorzy tak jak podczas każdych zawodów na deser pozostawili starty w najważniejszych i chyba najbardziej widowiskowych kategoriach, Profesjonalistki i Profesjonaliści.
Wśród kobiet spośród 22 startujących zawodniczek, na szczycie podium stanęła Hanna Tajak, wyprzedzając Lucynę Dudkiewicz i trzecią tego dnia Andree Pau. Warto zauważyć że reprezentantki Polski zakończyły płukanie z kompletami.
Konkurencja Profesjonalistów, jako jedyna na tych mistrzostwach miała swoje półfinały w sobotę. W niedzielnym finale wzięło udział 30 najlepszych zawodników. Tutaj znowu Polska pokazała, że potrafi walczyć i znowu na najlepsi okazali się Polacy. 1-sze miejsce zajął złotoryjanin – Tomasz Antosiak, a zaraz za nim kolejny reprezentant naszego miasta – Zdzisław Herba, członek starszyzny Polskiego Bractwa Kopaczy Złota.
Miejsce na najniższym stopniu podium zajął reprezentant Cech – Jan Basta, również wieloletni poszukiwacz złota, a także organizator Rzecznych Mistrzostw Świata w Płukaniu Złota.
Na tym zakończyły się wszystkie starty, a organizatorom pozostało już tylko przejście do najprzyjemniejszej części Mistrzostw, czyli dekoracji zwycięzców i podsumowania całych zawodów. Miejsca na podium honorowane były medalami, statuetkami i pamiątkowymi dyplomami. Zdjęcia z dekoracji mona obejrzeć w naszej galerii.

Po ceremonii wręczenia nagród, Wielkiemu Mistrzowi pozostało już tylko oficjalnie zakończyć mistrzostwa oraz gorąco zaprosić naszych gości do powrotu za rok na kolejne już mistrzostwa, chociaż sadząc po opiniach i reakcji samych zawodników na sympatyczną atmosferę towarzyszącą całej imprezie nie było to trudnym wyzwaniem.
Z tego miejsca chcemy podziękować wszystkim przybyłym zawodnikom, kibicom, a także gorąco pogratulować zwycięzcom i życzyć im sukcesów w kolejnych zawodach, które już niebawem będą miały miejsce na Słowacji.

Dziękujemy bardzo wszystkim dużym i mniejszym sponsorom: firma Vitbis Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Złotoryi; Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego; Martyna i Tomasz Hamara; Zakład Stolarski - Paweł Kęska; Armagedon, Albud; Big Bit Komputer; Norma... Osobne podziękowania dla Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej w Złotoryi; Zokir-u z Dyr. Zbigniewem Gruszczyńskim, dzielnie zabawiającym publiczność, na czele; władzom miasta Złotoryja; Rejonowemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu w Złotoryi, Fundacji Animus; wszystkim wolontariuszom oraz członkom Polskiego Bractwa Kopaczy Złota.

Więcej wyników można znaleźć w zakładce Zawody na naszej stronie a na koniec zapraszamy do przeczytania opinii i krótkiego podsumowania XXII MPWPZ u naszych południowych sąsiadów: http://www.zlatokop.cz/ckz/2015/zlotoryja2015/zlotoryja2015.htm


Dziękujemy i zapraszamy za rok !!!!!!
    
Pichu ;)