Kolekcja strojów

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

15-11-2004
18 września 2004 roku w Złotoryi członkowie Polskiego Bractwa Kopaczy Złota zorganizowali w Złotoryi imprezę poświęconą płukaniu złota dla gości z 24 państw Świata. Wszyscy goście to kontrahenci firmy Boart Longyear z Wilkowa. Warto wspomnieć, iż współpraca między PBKZ i Boart Longyear zainicjowana została kilka lat temu i do dziś doskonale się układa.
Już na samym początku widoczne było ogromne zdziwienie i zaskoczenie przybyłych gości bowiem przywitani zostali przez młodzież ubraną w średniowieczne stroje. Po przejściu tunelem utworzonym przez straż dworską goście stanęli przed obliczem pary książęcej serdecznie witającej zacnych gości. W średniowiecznej atmosferze przedstawiono historię Złotego Grodu – Złotoryi oraz tradycje wydobycia złota na naszym terenie. Po krótkim wykładzie nastąpiła prezentacja Polskiego Bractwa Kopaczy Złota. Hitem okazała się kolekcja złota prezentowana przez Romana Drozda. A było się czym chwalić bowiem jeden z samorodków ważył 4,5 grama. Kolekcja to efekt pracy płukaczy rzecznych .penetrujących złotonośne tereny. Po obejrzeniu kolekcji niejednemu w oku zabłysnął obłęd gorączki złota. Aby nie trzymać gości w zbyt długim napięciu Mistrz Świata – Tadeusz Wasilewicz, notabene pracownik Boart-u przystąpił do szkolenia żądnych złota gości. Każdy uczestnik po przejściu kursu płukania złota otrzymał na pamiątkę fiolkę z wypłukanym złotem, certyfikat płukacza złota oraz kilka innych równie ciekawych gadżetów.


Nadszedł czas na rozegranie zawodów i rozpoczęło się wielkie szaleństwo. Każdy chciał nie tylko wypaść jak najlepiej ale przede wszystkim stanąć na podium i móc unieść wysoko w górę główne trofeum – Puchar Boart Longyear. W międzyczasie dla uczestników zawodów przygotowano wykwintny poczęstunek oraz dla złagodzenia pragnienia złoty trunek z piwnic Wielkiego Mistrza. Nadszedł jednak czas na ogłoszenie wyników. W niebywałej atmosferze nagrodzono najlepszych zawodników Pucharu Boart Longyear. Zwyciężył Taddy Janson, drugie miejsce zajął Jerzy Nadolny a trzecie przypadło Valeremu Begerskiemu.
Na zakończenie, celem uwieńczenia wieloletniej współpracy oraz za osobisty wkład w promocję regionu wręczono złotą miskę Panu Jerzemu Nadolnemu – Prezesowi Boart Longyear w Wilkowie.